Sprawdź czy dostaniesz odszkodowanie od Volkswagen’a?

Jesteś właścicielem samochodu Grupy Volkswagen? Przeczytaj koniecznie! Być może należy Ci się odszkodowanie lub nawet wymiana auta na nowe…
Słyszałeś o „dieselgate”? Tak określany jest niedawny skandal związany z koncernem Volkswagen AG. We wrześniu 2015r. okazało się, że firma ta oszukiwała podczas testów laboratoryjnych, decydujących o wydaniu pozwolenia na dopuszczenie auta do jazdy tzn. celowo zaburzała pomiary emisji spalin w samochodach swojej marki (Volkswagen, Audi, Skoda, SEAT i Porsche). Jak to możliwe? To proste i przerażające zarazem! Volkswagen zamontował oprogramowanie fałszujące w sinikach Diesel. Pozwoliło to manipulować danymi – w ten sposób znacznie zaniżali pomiary! Samochód przechodził bez problemu wstępne badanie techniczne, tymczasem w realnym świecie okazywało się, że emisja spalin z jego układu wydechowego jest nawet do 40 razy wyższa, znacznie przekraczająca dopuszczalne prawnie limity! To nie wszystko! Dzięki fałszywym niskim wskaźnikom zanieczyszczeń koncern uzyskał dotacje na samochody ekologiczne oraz zwolnienia podatkowe. „Podrasowano” w ten sposób ok. 11mln pojazdów wyprodukowanych w latach 2009-2015.

Czy to groźne?

Jak najbardziej! Badanie Environmental Research Letters wskazuje, że około 59 przedwczesnych zgonów w USA wywołana będzie przez nadmiar zanieczyszczeń produkowanych w latach 2008–2015 przez pojazdy wyposażone w urządzenia fałszujące zainstalowane przez Volkswagena. Zanieczyszczenia, o których mowa to przede wszystkim NOx, czyli rodzaj ozonu powodujący astmę, zapalenie oskrzeli, rozedmę i inne problemy z oddychaniem, a także problemy z sercem. Mają także negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Czy mogę to zignorować?

To zależy. Pamiętaj, że zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo nieważności świadectwa homologacji, na podstawie którego samochody z nielegalnym oprogramowaniem zostały dopuszczone do ruchu i zarejestrowane w Polsce. Samochód niespełniający norm dotyczących poziomu emisji spalin nie może być legalnie sprzedany!

Co na to VW?

Koncern Volkswagen oficjalnie przyznał się do winy i będzie musiał drogo zapłacić za to oszustwo… po pierwsze – część władz firmy oddała się już do dymisji lub została zawieszona, po drugie – trwają postępowania sądowe w wielu krajach, po trzecie – wartość akcji VW drastycznie spadła, a po czwarte – zobowiązali się naprawić wszystkie zmanipulowane pojazdy. W czerwcu br. doszło do pierwszej ugody – VW ma odkupić od amerykanów wadliwe auta, a dodatkowo każdy poszkodowany właściciel otrzyma do 10 tys. dolarów rekompensaty.

Firma pracuje nad odzyskaniem zaufania klientów, jednak… może się to okazać się bardzo trudne, skoro kombinacje z emisją spalin to ponoć nie wszystko. Chodzą słuchy, że VW zaburzał również wyniki pomiaru zużycia paliwa oraz pomiary emisji CO2 w samochodach z silnikami diesla oraz benzynowymi. Ponadto, naprawa auta ponoć zmieni jego parametry tzn. zmniejszy moc silnika, a zwiększy zużycie paliwa.

Co mogę zrobić?

W Polsce jeździ aż ponad 140 tys. wadliwych samochodów! Jeśli jesteś właścicielem auta marki Volkswagen z silnikiem Diesel udaj się do swojego serwisu po więcej informacji na ten temat. Kto wie, może i na dla Ciebie czeka naprawa, kupon prezentowy lub inny pakiet kompensacyjny. Dodatkowo, dla obrony osób poszkodowanych w Polsce zostało powołane Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen AG (www.stopvw.pl). Jeszcze przez kilka dni można dołączyć do pozwu zbiorowego i wspólnie dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady rzeczy lub niezgodności towaru z umową. Zgodnie z polskim prawem może Ci przysługiwać nawet wymiana samochodu na nowy!

Lawina kontroli ruszyła!

Warto wspomnieć, że nie tylko w autach marki Volkswagen stwierdzono nieprawidłowości w pomiarach emisji spalin. Sporo za uszami mają w tej kwestii także takie marki jak Volvo, Renault, Jeep, Hyundai, Citroen, Suzuki oraz Fiat.

Nie ryzykuj zdrowiem swoim oraz swoich bliskich. Sprawdź poziom emisji spalin i upewnij się, że Ty i Twoje auto jesteście bezpieczni. Możesz to zrobić na naszej Stacji Kontroli Pojazdów. Zapraszamy!