Zalety przeglądu rejestracyjnego

Większość z nas porusza się pojazdami mechanicznymi wiele razy dziennie. Najczęściej są to auta prywatne, ale nie tylko. Otaczają nas przecież autobusy, taksówki, tramwaje, motory… Każdy z nich musi regularnie odbywać przeglądy techniczne, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, ale także pieszym i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Tu zrobisz przegląd!

Odpowiedzialność

Zaniedbując okresowe badanie techniczne stajemy się nieodpowiedzialni. Bagatelizując nie tylko własne życie, ale także życie innych, nieświadomych zagrożenia osób.

Kiedy robić badania?

Większość właścicieli samochodów prywatnych zobowiązana jest przez przepisy prawne, aby odbywać przegląd techniczny co roku – wyjątkiem są świeżo wyprodukowane auta, dla nich ten termin jest wydłużony. Nowe auto musi trafić na Stację Kontroli Pojazdów nie później niż po upływie 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Na kolejny przegląd – po 2 latach. Następny i każdy kolejny – jak dla pozostałych pojazdów – będzie wymagany co roku.


Co sprawdza diagnosta?

ZDAŁEŚ?

Potwierdzeniem poprawnego funkcjonowania pojazdu jest pieczątka wbijana przez diagnostę do dowodu rejestracyjnego. Oczywiście po “zdaniu” testu technicznego.

Warto pamiętać, że przegląd techniczny pojazdu można i warto przeprowadzać częściej niż jest to prawnie wymagane. Jeżeli podejrzewamy usterkę lub wybieramy się w dłuższą trasę – można skorzystać z przeglądu na Stacji Kontroli Pojazdów, którego wyniki będą znacznie dokładniejsze niż wizyta u mechanika.

Nawet jeśli nasze podejrzenia się nie potwierdzą, z pewnością będziemy podróżować spokojniejsi.

Dlaczego ważne jest, żeby tego terminu nie przegapić?

Bez ważnego przeglądu technicznego auto nie może poruszać się po drogach. Jeśli zatrzyma nas Policja – zabierze dowód rejestracyjny pojazdu i wystawi skierowanie na obowiązkowe badanie techniczne (czas na jego wykonanie jest krótki – 7 dni). Funkcjonariusz może również wystawić mandat opiewający na kwotę od 20 do 500 zł. W ekstremalnych sytuacjach policja może odholować samochód na parking policyjny. Co więcej, w dużej części ubezpieczalni, w przypadku braku ważnego badania technicznego, polisa OC (i AC, jeśli taką posiadamy) automatycznie traci ważność. Dużo groźniejsze w skutkach będą konsekwencje wypadku drogowego lub kolizji. Ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania.

 

WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE NAWET NAJWIĘKSZY ZNAWCA MOTORYZACYJNY MOŻE NIE DOSTRZEC GOŁYM OKIEM USTERKI LUB WADY TECHNICZNEJ! W SPRAWACH BEZPIECZEŃSTWA NIE WARTO RYZYKOWAĆ!.

Umów się na PRZEGLĄD